Rok se s rokem sešel, maturity jsou za námi a před námi je nový školní rok. Některým začal, jiným (např. nám vysokoškolákům) teprve začne. Takže mám čas přinést vám příběh (ke zlepšení nálady při studiu a jako výmluvu, abyste mohli dělat něco jiného, než se učit).

14.-15. 2. 2020 proběhlo na Stojanově gymnáziu Velehrad soustředění debatních klubů místního a Arcibiskupského gymnázia. Dvacítka nadšenců absolvovala tréninkové debaty a seminář herce Slováckého divadla Davida Vaculíka na téma Rétorika v nás aneb Jak přežít veřejné vystoupení. Lektorům pomáhali i zkušení debatéři z AG, což ocenili zvláště začátečníci.

Už podruhé se  debatéři AG setkali s nově vzniklým Debatním klubem Ponto z SGV Velehrad. V říjnu vyrazili na Velehrad s ukázkovými debatami, tentokrát přijel DK Ponto do Kroměříže. 

„Smyslem debatování je učit se, ne vítězit.“

Z dvouměsíční letní hibernace se pomalu probouzí nejen žáci a učitelé, ale i členové Debatního klub AG. Září je vždy měsícem změny – a to změny často vítané pouze s velkou nevolí. Mezi nervózními a znavenými tvářemi se ale objevují jedinci, kteří úsměv neztrácí ani v tak těžkých životních chvílích jako je nový školní rok. A není náhodou, že to jsou právě členové našeho debatního klubu!

Jak by měla vypadat správně vedená debata? Kde vzít argumenty, abychom přesvědčili názorového oponenta? Na tyto otázky a mnoho dalších se pokusili odpovědět členové Debatního klubu AG; připravili pro své kolegy ze 2. ročníku dvouhodinový program,  který se uskutečnil ve středu 10. 4. 2019 v aule školy.

V pátek 5. 4. 2019 proběhla ve Zlíně debatní soutěž Zlínská argubitka, na které AG reprezentovala tři dvoučlenná družstva a jedno družstvo smíšené (ve složení Kateřina Bartošková a Marie Kolaříková, Martin Čureček a Doubravka Lexmanová, Anastázie Dostálková a Tadeáš Sochor; polovinu smíšeného družstva tvořila Anežka Navrátilová).

Málokterý středoškolák má šanci během studia ovlivnit světové dění. Je tu ovšem možnost si to alespoň pár dní vyzkoušet. Právě tuto možnost nabízí Pražský studentský summit.

Tak je tu zase září. A kromě toho, že září ve dne sluníčko a v noci hvězdičky, členové debatního klubu září úsměvem: mají radost z toho, že je tu zas nový školní rok a s ním i naše schůzky.

Ve čtvrtek 10. 5. se na Gymnáziu v Krnově konal první ročník Krnovského debatního poháru a jako již stálí účastníci debatních soutěží jsme tam ani my – zástupci našeho klubu – nemohli chybět.