Studenti, učitelé a duchovní z AG se zúčastnili Světových dnů mládeže v Lisabonu. Dějiště Světových dnů mládeže, normálně půlmilionové město přivítalo ve dnech 1. - 6. 8. do svých ulic trojnásobek svojí populace.

Svou troškou přispělo i naše AG. Pouť jsme začali na naší škole. Po úvodní mši a cestě do Prahy se naše dvaašedesátičlenná výprava letecky dostala před půlnocí do hlavního města Portugalska. První ubytování nás čekalo v komfortu u rodin, ale kvůli vyhlášce jsme se museli uskromnit a další dny jsme už jako opravdoví poutníci společně ulehli na zemi v tělocvičně. Jako určitý benefit tohoto rozhodnutí můžeme vnímat jasné utužení kolektivu. :D Stravování se řešilo způsobem velmi kreativním, a to skenováním QR kódu, v mnoha lisabonských podnicích. Díky tomu jsme měli možnost ochutnat spoustu tradičních portugalských pokrmů jako například burgery z McDonaldu. Program byl velmi košatý a my se rozhodně nenudili. Mše, nácvik scholy, koupání v oceánu, nebo procházky starými ulicemi města. To vše a mnoho dalšího jsme za těch šest úžasných dní stihli zažít.

SDM měly neuvěřitelnou sílu. Cílem setkání podle mě bylo, abychom se přesvědčili o tom, že církev stále žije, a to i mezi mladými, kterým chtěl papež František sdělit, že nejsou sami a mají proto společně konat dobro ve prospěch přírody i společnosti. Mše a kázání jsou jedna věc, ale kdyby byl Lisabon jen o tom, tak jsme nemuseli opouštět své rodné farnosti. Ne, celé setkání nám dalo jedinečnou příležitost bavit se s lidmi z velmi různorodých prostředí. Jen já a moje skupinka jsme potkali poutníky z Tongy, Kuvajtu, Ukrajiny, Středoafrické republiky a mnohých dalších. Když se s nimi člověk dal do řeči, tak zjistil, že jsme si vlastně dost podobní a nemáme si co závidět, protože čelíme společným problémům, a to jak soukromým, tak globálním, jako třeba tomu největšímu – změně klimatu a dopadům s tím spojených.

Dovolím si říct, že každý, kdo se z AG zúčastnil setkání, odjížděl z Lisabonu trochu změněný. Byl to totiž jeden z těch zážitků, které si člověk pamatuje navždy. Mottem setkání bylo “Maria se vydala na cestu a spěchala”. Snad si toto heslo ještě nějakou dobu podržíme v paměti a budeme se na svých dalších životních cestách lépe zamýšlet nad tím, jak lépe ovlivňovat nejen své blízké, ale celý svět. Za všechny poutníky.

Dominik Majer, budoucí 3.B

5576

5576

5576

5576

5576

5576

5576