Dne 27.5. se vydaly čtyři bývalé studentky Arcibiskupského gymnázia spolu s paní Popelkovou na cestu do Německa na osobní pozvání zástupce německého sudetského spolku Heimattreue Kuhländler. Iniciátorem našeho pobytu v Německu byl Karl Heinz Keiner, jehož rodiče byli po druhé světové válce odsunuti do Bavorska. Tento výjezd navázal na podzimní besedu na naší škole, která byla určena pro studenty dějepisu a semináře německého jazyka.

Po ranním příjezdu do Frankfurtu nad Mohanem jsme se ubytovaly u svých hostitelů ve městě Stockstadt. Přivítali nás bohatou snídaní a jejich blízký vztah k České republice dokazovala naše národní vlajka, která visela u nich na zahradě. Po mši svaté v románské bazilice v Seligenstadtu jsme strávili celé odpoledne ve Frankfurtu, kde jsme navštívili Goethe-Haus, katedrálu (Frankfurter Dom), moderní bankovní centrum „Mainhattan“ a největší letiště Německa.

V pondělí jsme měli možnost prohlédnout si muzeum, které se vztahovalo k odsunu. Byly zde vystaveny předměty, jež upomínaly na těžké období života sudetských Němců, kteří nedobrovolně opouštěli své domovy jen s několika nezbytnými věcmi. Následující den dopoledne jsme zavítali do bavorské Nice – tedy do Aschaffenburgu, který se pyšní renesančním zámkem Johannisburgem s rozlehlým parkem v anglickém stylu. V této zahradě se nachází i vila Pompejanum, již nechal postavit král Ludvík I. Bavorský jako repliku římského domu v Pompejích.

Odpoledne jsme se na zahradě našeho hostitele setkaly s pamětníky odsunu. Byl to vzácný okamžik, kdy jsme se mohly bavit s lidmi s pohnutým životním osudem, jež na svou rodnou zemi nikdy nezapomněli, a dokonce byli ochotni svým českým viníkům odpustit.

Ve středu ráno jsme vyrazily na celodenní cestu vlakem zpět do své vlasti, nabité mnoha zajímavými zážitky a obohacené o nová německá slovíčka a znalosti naší historie.

Agáta Kvapilíková, 6.S

5374

5374

5374

5374

5374

5374