Stejně jako v loňském roce byl náš tým (Natálie Forýtková, Dominik Majer a Karolína Jurčová) vybrán do ústního kola soutěže EuropaSecura, která je určena všem studentům a studentkám SŠ, kteří mají zájem o aktuální dění a mezinárodní události; tomu předcházel měsíc intenzivní práce na bezpečnostní analýze na téma Turecko.

V analýze jsme popisovali mnoho problémů této transkontinentální země, ale také například její vztah k EU a NATO. Součástí byl i balíček řešení, která jsme navrhovali.

Ve Zlíně jsme naši práci obhajovali, prošli diskuzí s ostatními a vyslechli si, co bychom měli vylepšit a dopilovat. Následně jsme to samé - ovšem z pozice posluchače - absolvovali s ostatními týmy, které analyzovaly například konflikt na Ukrajině nebo situaci v Číně.

Náš tým nakonec skončil pátý a my se určitě plánujeme zúčastnit i v příštím roce. Doufám, že do třetice všeho dobrého se na finále do Brd určitě dostaneme.

Za celý tým

Dominik Majer, 2. B

5332