Skvělé výsledky v mezinárodních soutěžích v ruském jazyce

Distanční výuka leckdy dovede potrápit, ale jednu výhodu přece jen má: umožňuje účast v mezinárodních soutěžích, jichž by bylo obtížné zúčastnit se prezenčně vzhledem k časové i finanční náročnosti.

Studentky ruštiny se pod vedením své učitelky E. Volkové pilně připravovaly během celého podzimu a na konci roku 2020 se dozvěděly, nakolik byla jejich práce úspěšná. K výsledkům je třeba také předeslat, že soutěží se zúčastnilo množství studentů nejen z evropských zemí, ale třeba z Číny a Indie, nebo ze zemí, kde je ruskojazyčná tradice velmi silná, např. z bývalých zemí Sovětského svazu.

Moskevský odbor vzdělávání a vědy pořádá každoročně Mezinárodní festival ruského jazyka. V kategorii Znalci ruského jazyka, historie a kultury Ruska získala Irena Košťálová krásné 3. místo.

Sankt-Petěrburgská státní univerzita letos uspořádala 2. mezinárodní online olympiádu ruského jazyka pro cizince. Náročné soutěže se zúčastnily sestry Irena a Jana Košťálovy, přičemž Jana obsadila 2. a Irena 3. místo. „Je skvělé, že Petěrburgská univerzita ve spolupráci s ministerstvem organizuje tuto olympiádu, protože je to výborná příležitost procvičit si ruštinu. Počet účastníků z různých zemí světa je obrovský, a proto je pro nás opravdu velký úspěch, že jsme prošly oběma soutěžními koly, a ještě se umístily. Největší poděkování patří samozřejmě paní Volkové, která nás po celou dobu studia podporuje, což se odráží i na výsledcích,“ řekla o své a sestřině zkušenosti ze soutěže Irena Košťálová.

 

Do třetice všeho dobrého – ve městě Kirov se uskutečnila pod názvem „Znalci azbuky“ Mezinárodní soutěž recitátorů a uměleckého překladu. Organizaci soutěže pod záštitou Ministerstva školství RF obstarala Vjatská státní univerzita a Vjatské humanitní gymnázium. Ve velmi početné konkurenci v kategorii Recitace poetického díla ruské klasické nebo současné literatury získala 1. místo Marie Havlíková, která přednesla báseň Zinka od J. Druninové, v kategorii pěvecké Barbora Dostálová 1. místo za interpretaci písně Něžnost.

Všechny soutěžící při přípravě obětavě vedla Elena Volková, která byla také oceněna diplomem Moskevského odboru vzdělávání a vědy za přípravu finalisty, tedy Ireny Košťálové.

A. Řezníčková

Některé organizace ještě nestihly poslat diplomy, jiné poslaly zatím pouze certifikáty o účasti. Zde tedy jen malá ukázka „ruštinářských žní“. 3662

3663

3664

3665