V rámci projektového týdne se skupina 24 studentů našeho gymnázia v neděli ráno vydala na šestidenní cestu do střední Anglie. Cílem bylo známé univerzitní město Oxford, ve kterém jsme na tři noci získali azyl v místních multikulturních rodinách.

Pondělí 19.6. 2017

Ráno po přejezdu trajektem z kontinentu do Anglie nás čekala prohlídka Oxfordu, univerzitních kolejí a zahrad a zejména návštěva koleje Christ Church, známé fanouškům Harryho Pottera svou velkou jídelnou. Odpoledne následovaly nezbytné nákupy v centru a prohlídka přírodovědného muzea. Večer byl ve znamení prvního seznámení s rodinami.

Úterý 20.6. 2017

Po snídani v rodinách nás čekal celodenní výlet na Avebury, což je největší kamenný kruh na Britských ostrovech. Dále jsme pokračovali na nejznámější megalitickou památku světa, mystické Stonehenge, kde právě vrcholily přípravy na oslavy letního slunovratu. Poté jsme cestovali do Old Sarum, starobylé pevnosti z doby železné a místa první salisburské katedrály. Odtud vedla naše cesta do města Salisbury s jeho slavnou katedrálou a návrat do rodin.

Středa 21.6. 2017

Den začal dopoledním výletem do Stradfordu, prohlídkou rodného domu Williama Shakespeara a odpolední cestou do městečka Warwick, kde se nachází stejnojmenný rozlehlý hrad. Zde mohli zájemci shlédnout výstřel ze středověkého katapultu, nádherně vybavené komnaty, rytířské sály a další prostory, které středověký hrad nabízí.

Čtvrtek 22.6. 2017

Poslední den poznávání krás Anglie. Po rozloučení s rodinami nás čekala celodenní návštěva Londýna. Horké počasí se konečně umoudřilo a naše výprava zahájila pěší cestu na břehu Temže u londýnského obřího kola, procházkou kolem budov parlamentu, Westminsterského opatství, přes Whitehall, kde právě probíhala polední výměna královských stráží. Po odpočinku v nádherném parku St.James se nám nedaleko otevřel pohled na průčelí Buckinghamského paláce. Odpoledne nás čekala prohlídka rušného centra města přes Trafalgar Square, Leicester Square, Picadilly Circus, nákupy v Oxford Street nebo prohlídka Britského muzea. Přes Čínskou čtvrť jsme došli do slavné Covent Garden a na závěr nás čekala plavba lodí po Temži směrem ke stanovišti autobusu. Cestou po řece jsme mohly pozorovat další památky, které nám Londýn nabízí, např. St. Paul´s Cathedral, The Globe, Tower of London, Tower Bridge a další. Večer nás čekal přejezd trajektem zpět směrem do České republiky.

Pátek 23.6. 2017

Čekala nás celodenní cesta zpět přes Francii, Německo a návrat do Kroměříže ve večerních hodinách.

Celá poznávací cesta byla úspěšná a naplnila cíl poznat zemi, jejíž jazyk se učí všichni studenti. Viděli jsme světově proslulé památky, nasáli atmosféru malebných britských měst a rušných metropolí. Vyzkoušeli jsme si komunikaci v anglickém jazyce nejen v rodinách či při nákupech a krátce nahlédli do anglických domácností.

 Mgr. Iveta Peňasová