Máme za sebou podivný rok. S rouškami i bez nich. S přáteli i v karanténě. Ve škole doma jako ve škole. Zachyceni v globální virtuální síti komunikačních technologií jsme měli možnost sledovat to, kým vlastně je tvor, který se hrdě nazývá člověkem.

I. Zpěv

Pro východní křesťanství má zpěv velmi důležitou a nezastupitelnou roli jak v prožívání liturgie, tak v běžném životě. Jedná se o zpřítomnění Někoho, kdo nás dalece přesahuje a všechno oživuje svým Duchem/Dechem.

Ctnost: pokora 
(1724–1783) 

Osobností, jež nás může oslovit, inspirovat a naučit „dýchat oběma plícemi“ (slova Jana Pavla II., který poukazuje na to, jak je třeba v dnešní době čerpat z východní i západní tradice křesťanství), je velký pravoslavný starec (moudrý muž, duchovní otec) Tichon Zadonský. 

2. C o Edith Steinové

Na konci května, měsíce, v němž jsme si připomínali díky projektu Za 10 10 Edith Steinovou, je dobré zrekapitulovat si, co jsme se o této výjimečné ženě dozvěděli. Udělala to i 2. C a vznikla "nástěnka", na které se můžete dočíst, o čem studenti přemýšleli po zhlédnutí dokumentárního filmu Den, kdy zahynula Edith Steinová.

Ctnost: věrnost

Židovka, konvertitka ke katolické víře, filozofka, pedagožka, karmelitánská mniška a mučednice, jejíž život se uzavřel v koncentračním táboře v Osvětimi. Patronka Evropy. Patronka dětí, jež ztratily rodiče. Edith Steinová.

»Téhož dne večer« (Mk 4,35). Tak začíná evangelium, které jsme slyšeli. Již několik týdnů se zdá, že nastal večer. 

Ctnost – moudrost

Hildegarda z Bingenu (1098-1179). Žena, která k nám promlouvá přes staletí. Promlouvá jazykem neustále živým. Všimli jste si toho?

Ptám se slunce: Kdo tě stvořil?
Ptám se ptáků: Kdo vás obdaroval křídly?
Obracím se na moře: Kdo ti uložil být klidným, šumět, smát se nebo bouřit? Jaké tajemství ukrýváš ve svých hlubinách?
Ptám se vesmíru: Kde je tvůj počátek a konec?

Životopisný portrét zakladatele genetiky J. G. Mendela se sofistikovanými přesahy do současnosti.

AGčko je a není škola jako každá jiná. Má svoje specifika, svoje tradice, svoje radosti i problémy. Tím jaké je má i své místo ve společnosti v každé době. Jednou z tradic je i společná modlitba "desátku" a "páteční korunky" v 9.35.

Ctnost – Naděje
Řehoř Mendel (18221884)

Člověk věřící, člověk vědoucí. Kněz a vědec, který předběhl svou dobu. Důkaz, že věda a víra v žádném případě nestojí proti sobě. Naopak. Doplňují se a ve spolupráci jsou schopny popsat skutečnost pravdivým jazykem.

V rámci projektu Za 10 10 budou v úterý 25. února vystaveny ostatky P. Pia v kapli sv. Stanislava.

Pokud by se vyhlašoval Oskar sympatií u světců, dnes by ho nepochybně získal P. Pio,“ nechal se kdosi slyšet. A nebyl daleko od pravdy. Když v roce 1999 vysílala italská TV film o jeho životě, překonala sledovanost tohoto pořadu i důležitý fotbalový zápas. Zajímavé je, že Páter Pio je stále více vyhledáván nejen věřícími, ale často i těmi, kteří již dlouho nechtějí slyšet o Bohu ani o církvi. Kdo byl tedy Otec Pio?

Rozhovor vedla Benedetta Capelli, přeložila a redakčně upravila Johana Bronková.
21. 7. 2018, vaticannews.va

Bylo to obyčejné děvče, veselé, otevřené, duchovně založené. Hrála na housle i klavír. Chválit Boha za všechno se naučila od své mámy Marie Anselmy, která navštěvovala komunitu Obnovy v Duchu Svatém.

Katolický kněz, který zemřel v důsledku brutálních výslechů Státní bezpečnosti 25. února 1950.

Ctnost: trpělivost

Jeho osobnost přiblíží následující video.

Byl pádem komunismu splněn Anežčin dějinný úkol?

Splň některý z následujících úkolů, vyfoť se, fotku dej na facebook nebo instagram s hashtagem #za1010 a vyhraj poukaz do AG baru!

Celá pravidla soutěže najdeš zde.

Modlitba otce Christiana de Chergé

„Miloval mne až do krajnosti“

Žena, z panovnického rodu, která se uměla sklonit ke svým poddaným…

Až se na obzoru objeví „S-Bohem“...

Až se mi jednoho dne přihodí - a může to být dnes -, že se stanu obětí teroru, který, jak se nyní zdá, chce udeřit na všechny cizince žijící v Alžírsku, chtěl bych, aby si moje komunita, moje církev a moje rodina vzpomněly, že jsem svůj život odevzdal Bohu a této zemi.

Pokud chceš být zařazen do soutěže, vyfoť se při některé z následujících aktivit a zveřejni fotku na Facebooku či Instagramu s hashtagem #za1010:

Christian de Chergé

Ctnost: VÍRA

V rámci projektu vyhlašujeme soutěž pro třídy a jednotlivce. Zde najdete její podrobná pravidla. V případě jakýchkoli nejasností se obraťte na pastorační centrum, napište na FB zprávu stránce „Pastorační centrum pod věží AG“ nebo zprávu na IG účet „AGKM Inspiration“.

Blahoslavený Pier Giorgio Frassati je patronem aktivistů, outdoorových nadšenců, studentů a mládeže. Podívejte se na video inspirované jeho osobností.

Když si chceme připomenout osobnost P. G. Frassatiho, když chceme oslavit jeho svátek, můžeme udělat něco praktického, co může udělat každý. Vzhledem k tomu, že máme na P. G. Frassatiho vyhrazený celý měsíc, můžeme ten svátek slavit po celé září, a to tak, jak to vyhovuje našemu naturelu. Vyberte si:

blah. Petr Frassati 

Petrus Georgius Frassati

ctnost: ODVAHA

Během školního roku 2019/2020 proběhne na AG projekt s názvem ZA 10 DESET. Můžete být u toho, můžete jít kus cesty s námi. Proč se na ni vydat a k čemu je to dobré?