ave logo final

Historie sboru

Při znovuotevření Arcibiskupského gymnázia v září 1991 založil Mgr. František Macek smíšený pěvecký sbor AVE, který je odbornou kritikou řazen mezi nejlepší studentská tělesa svého druhu v naší republice.

Úspěchy sboru

O pěveckých kvalitách sboru napovídá náročný program na desítkách koncertů a festivalů u nás i v zahraničí (Berlín 93, Paříž 93, 96, 98, Punat 96 a Zwolle v Holandsku 96), na kterých získal řadu ocenění. Sbor získal dvě stříbrné medaile 97, zlatou medaili 98 z mezinárodní soutěže Iuventus mundi cantat Olomouc, zúčastnil se 40. festivalu sborového umění Jihlava 97 a mj. 3. mezinárodního festivalu Musika Sacra Skoczóv 98. Mezi největší úspěchy patří bezesporu vítězství v mezinárodní soutěži katedrálních sborů a pěveckých škol ve francouzském městě Saint-Quentin v roce 2000. K 10. výročí založení školy natočil sbor CD Salve Regina. V rámci projektu s Egbert gymnáziem v Münsterchwarzachu v Německu sbor nastudoval a realizoval koncertní provedení mše s orchestrem „Benedictus Messe“ od Markuse Bizenhöfera, napsané tímto současným autorem ke 100. výročí obnovení kláštera. V červnu 2012 se sbor AVE zúčastnil koncertního zájezdu a soustředění v Chorvatsku. Za zmínku určitě stojí vystoupení na Festivalu gymnaziálních souborů v Otrokovicích a účast v celostátní přehlídce středoškolských pěveckých sborů Opava Cantat. Vytříbená hlasová kultura je zárukou pravidelné účasti na celonárodní pouti 5. července na Velehradě. Tato pontifikální mše, koncelebrovaná českými i zahraničními biskupy, je pravidelně vysílána v přímém přenosu českým rozhlasem a českou televizí.

Sbor se v listopadu 2017 účastnil osobní audience u papeže Františka v Římě. Poté uspořádal koncert v českém Nepomucenu pro hosty a studenty. Vše s velkým ohlasem.

Repertoár sboru

Repertoár sboru je zaměřen na duchovní hudbu všech slohových období, od gregoriánského chorálu až po současnost, s cílem rozdávat pokoj, lásku, naději a radost, kterou dnešní svět tolik potřebuje.

Současnost

Sbor má v průběhu školního roku pravidelné zkoušky a víkendová soustředění.

Svým zpěvem doprovází školní mše a slavnosti. Během roku uspořádá několik koncertů.

 
Od 1. 9. 2016 vede pěvecký sbor pan Mgr. Michael Korbička, zástupce ředitele.

IMG 4271 640x480