V nadpisu článku není chyba. Šimon Sukup, student kvarty našeho gymnázia, skutečně nebyl na výletě v tibetské Lhase… Laserové centrum Fyzikálního ústavu AV HiLASE v Dolních Břežanech umožnilo od 7. do 9. září 2018 již podruhé 12 středoškolským studentům z České republiky v rámci programu Talentové akademie zkusit si práci ve svých vědeckých laboratořích.

K tomu bylo však zapotřebí projít náročným testem, který prověřil jejich schopnost porozumět vědeckému textu a pomocí kreativního myšlení nalézt originální řešení problémů na základě získaných znalostí, to celé v angličtině. Podobně jako loni, se i letos přihlásily čtyři desítky středoškoláků. Šimon Sukup byl odbornou porotou vybrán jako nejmladší z dvanáctky šťastlivců.

Studenti letos pracovali na výzkumu v oblasti kvantových teček, což jsou velice malé krystaly tvořené jen asi stovkou atomů a jsou využívány např. při výrobě nejnovějších monitorů nebo vývoji kvantových počítačů. Díky své malé velikosti se chovají podle zákonů kvantové fyziky. Samotný projekt HiLASE je zaměřen na výzkum a vývoj laserů s vysokou opakovací frekvencí a na laserové systémy, které najdou využití v průmyslu, ve výzkumných laboratořích a zejména v zařízeních velkého rozsahu. Zajímavostí je využití v současné době nejvýkonnějšího laseru na světě.

Cílem účasti bylo slovy vědeckého pracovníka Centra Hilase Michala Vyvlečky „především naučit se, jak analyzovat komplexní problémy a následně je řešit pomocí vědecké metodiky.“ A časem se rozhodně neplýtvalo. Týmy studentů se svým projektům věnovaly často až do ranních hodin. Více již napoví fotografie…

1940