18. 12. 2017 navštívili hodiny mediální výchovy a tvůrčího psaní na AG vědečtí pracovníci Univerzity Palackého v Olomouci, Andrea Hanáčková a Jakub Korda. Ve dvou ukázkových seminářích prezentovali své obory, které se týkají mj. rozhlasové adaptace a publicistické tvorby, rozhlasové kritiky, rozhlasové fikční tvorby, televizních studií a vizuální kultury, dále managementu kultury a festivalové dramaturgie a produkce.

Doktorka Andrea Hanáčková se zaměřila na představení rozhlasu, provedla studenty ve stručnosti jeho historií a představila atraktivní rozhlasovou adaptaci Kafkovy Proměny, která se stala součástí Zlatého fondu Českého rozhlasu.

Doktor Jakub Korda zaujal tématem Televizní krimiseriál a jeho inspirační zdroje; studenti s překvapením zjistili, že otázky zločinu, trestu, vyšetřování či zločinecké postavy vlastně znají z klasické literatury, například z antického či alžbětinského dramatu.

Mnohé studenty semináře inspirovaly k zamyšlení nad trendy současného televizního seriálu či k poslechu rozhlasu. „Rozhodně si poslechnu rozhlasový magazín o filmu Čelisti!,“ řekl po skončení semináře jeden ze studentů tvůrčího psaní. „Já si nenechám ujít některý z pořadů Rádia Retro,“ dodala jeho spolužačka z mediální výchovy.

Aranka Řezníčková