Někteří možná zaznamenali, že se koncem prosince na stránkách našeho gymnázia objevila nenápadná pozvánka na zájezd do Předvánoční Vídně. Jak jistě všichni víte, tato akce patří k dlouholeté tradici a i letos se našla spousta studentů, kteří o ni projevili zájem.

Ti z nich, kterým se podařilo přihlásit včas, se v pondělí 18. prosince sešli před budovou AG a přesně v sedm hodin vyrazili směrem k Vídni. Cesta probíhala hladce díky nově dostavěné dálnici (bohužel pouze na rakouské straně).

První zastávka představovala návštěvu nákupního centra G3. Někdo ji využil k nákupu čokolád a jiných drobností, jiní vzali útokem prodejnu Primark. Ale to nejlepší nás teprve čekalo.

Kolem poledne jsme dorazili k letnímu sídlu Habsburků – zámku Schönbrunn. V jeho zahradách probíhala komentovaná prohlídka, kterou náš skvělý průvodce pan Kočí prokládal i historickými epizodami, o kterých se v učebnicích dějepisu nedočtete. Po Schönbrunnu následovala druhá a nejdelší část našeho programu – historické centrum Vídně.

Vydali jsme se po stopách habsburské monarchie, do které se nám občas vmísila nějaká ta římská vykopávka, kavárna Demel nebo historie ústředního topení. Nemohli jsme pochopitelně minout dominanty jako Maria-Theresien Platz, Hofburg, Kohlmarkt nebo Stephansdom.

Svou pouť jsme zakončili trhy před budovou nové radnice, kde se nám úspěšně podařilo utratit všechna zbývající eura.

Snažili jsme se splnit všechny podmínky pro úspěšnou návštěvu Vídně. Protože pokud si z trhů neodvezete typický hrneček, nenavštívíte alespoň jednu kavárnu, nekoupíte si čokoládu v obchodním domě Julius Meinl nebo neuvidíte Stephansdom, jako byste ve Vídni ani nebyli. Doufám proto, že jsme si z Vídně neodvezli pouze nějakou tu cukrovinku nebo svetřík, ale hlavně příjemně prožitý čas a krásnou atmosféru adventu a blížících se Vánoc.

Auf Wiedersehen nächstes Jahr!

Charlotta Horáková, 5.K

 1184

 1184

 1184

 1184

 1184

Foto: Ivana Nguyen, 5.K