Již 15 let trvá spolupráce AG v Kroměříži s Gymnáziem sv. Andreja v Ružomberku. Doposud školy spolupracovaly především na sportovním poli. Letos se poprvé osobně setkali studenti celých dvou tříd – třídy 5.K z AG a třídy 3.B z Ružomberku, jejich třídní profesorky a školní kaplani. 15.–17. října proběhla návštěva Kroměříže a na jaře 2018 je plánovaná návštěva českých studentů v Ružomberku.

Část programu návštěvy byla společná pro všechny studenty – hra připravená studenty AG, večerní mše svatá s hudebním doprovodem slovenských studentů, návštěva kroměřížské radnice. Samostatně slovenští hosté navštívili kostel sv. Mořice a kostel sv. Jana Křtitele, Podzámeckou i Květnou zahradu a zámek.

Společnou část programu popisuje studentka Charlotte Horáková:

Návštěva partnerské školy z Ružomberoku aneb Poznáváme cizí kulturu

V neděli 15. 10. jsme se sešli krátce před půl sedmou u kostela sv. Mořice, abychom přivítali studenty z partnerského Gymnázia sv. Andreja. Po krátkém čekání se v 19.30 autobus konečně objevil na obzoru. Po rychlém seznámení si každý z nás našel svého zahraničního studenta, kterému měl zajistit přespání. Část Slováků se ubytovala na Domově mládeže, kde jejich noví kamarádi přichystali společnou večeři.

Druhý den se slovenští studenti účastnili běžné výuky, což některé z nich velice obohatilo. Odpoledne si část z nás připravila dobrodružnou hru, v jejímž důsledku se prostory naší školy proměnily v pevnost Boyard. Ve smíšených týmech jsme nejprve chaoticky bloudili chodbami a po nalezeních příslušných místností plnili rozličné náročné úkoly. Nejrychlejším týmům se dostalo náležitého ocenění v závěru večera v baru AG. Náročný den byl zakončen mší svatou v kapli Panny Marie, jíž se většina studentů zúčastnila.

Třetí den byla na programu společná exkurze na radnici, kde se nám dostalo vřelého přijetí od pana starosty. Exkurze završila náš společný třídenní program.

Pokud bude vše probíhat podle plánu, tak koncem školního roku se i naše třída vydá do malebného údolí mezi slovenskými velehorami objevovat kulturní rozmanitost cizích krajin, na což se všichni velmi těšíme.

0933

0933

0933

0933

0933

Další fotografie.