Dne 7. 9. 2017 se noční můra mnoha z nás třeťáků stala skutečností, když jsme si přečetli název přednášky, která nás měla čekat – možnosti uplatnění v přírodovědných a humanitních profesí.

Myslím, že největší problém nám dělalo slovíčko „přírodovědných“. A moc ani nepomohlo, když jsme před začátkem akce obdrželi podivně vypadající balíčky, které vypadaly, jakoby uchovávaly bombu. Nezbylo tedy než se pomodlit a vrhnout se po hlavě do jámy lvové. Ale čekalo nás příjemné překvapení. Místo dvou hodin nudného klábosení o kráse fyziky a matematiky jsme dostali malý zázrak v podobě přednášky o vzniku hvězd od půvabné astrofyzičky, dále přednášky o příčinách vzniku první světové války od charismatického gentlemana, který měl rozdávat slovníky, abychom pochopili, o čem vůbec mluvil, přednášky o fluorescenční korelační spektroskopii, ve které jsme se dozvěděli, že za všechno může princezna Elsa a nakonec v podobě přednášky o organické supramolekulární chemii, díky které jsme pochopili skutečný význam sendviče a hrnce.

Bylo to zábavné a netradiční pojetí jinak složitých vědních oborů, plných těžkopádných definicí. A navíc, jelikož přednášející byli z Masarykovy univerzity v Brně a z Karlovy univerzity v Praze, dali nám mnoho tipů a rad, co se výběru vysokých škol týče.

Konečně jsme dostali důkaz o tom, že věda může být i celkem prča. A myslím, že to mnohým z nás odhalilo na přírodní vědy úplně nový pohled.

Barbora Bazalková