Mladí lidé z celého světa, kteří přednášejí jiným mladým lidem o svých zemích, a ti jim na oplátku věnují svůj volný čas a učí je poznávat zemi svou. To je hlavní myšlenka projektu EDISON, který se na naší škole po předchozím úspěchu přede dvěma lety opět uskutečnil hned druhý týden v září.

Tentokrát mezi nás zavítali vysokoškolští studenti z Maroka, Iránu, Indie a Gruzie. A opět měli našim studentům co povídat. Dozvěděli se toho hodně, např. že v Iránu je nejdůležitější barva modrá, že šafrán je u nich stejně drahý jako u nás nebo že sladkosti tam mohou vypadat jako ostříhané vlasy blondýny. Naučili se zdravit i vyznávat lásku arabsky, zjistili, že v Indii trvá svatba několik dní nebo že v Gruzii se vyrábí výborné víno.

A jak to bylo na oplátku? Protože naši hosté bydleli na Domově mládeže, kdykoliv vyšli na chodbu, už je někdo oslovil a nabízel jim svou společnost jak ve škole, tak na toulkách po městě. Zjistili, jak se vaří v naší školní kuchyni, že vyučování u nás začíná brzy a naučili se tančit polku.

Věřím, že všem zúčastněným se uplynulý týden líbil a děkuji všem studentům i kolegyním, které našim hostům pomohli vypořádat se nástrahami života ve škole i na malém českém městě.

Mgr. Svatava Hrdá

Další fotografie.