V úterý 25. října 2016 jsme my, primáni, zhlédli na Starém pivovaru divadelní představení Tylda. Hru připravili žáci II. stupně literárně–dramatického oboru Základní umělecké školy Kroměříž, kteří nejenom nacvičili role, ale sami byli také autory scénáře.

Příběh na motivy knihy Richarda a Františka Pachmanových „Tylda“ vypráví o osudech olomoucké židovské rodiny za druhé světové války. Tři generace žen z této rodiny zažily hrůzy koncentračního tábora v Terezíně.

Židovská dívka Matylda potkává Františka, chlapce katolické víry. Zamilují se do sebe a i přes všechna varování ostatních se vezmou. Tylda přijímá katolickou víru. Zanedlouho se jim narodí synek. Tyldina maminka a babička jsou povolány do transportu. Při loučení se vidí naposledy. Po čase je do transportu povolána i Tylda. Svého synka ukryje u tety v Kojetíně. V koncentračním táboře se Tylda seznámí s jednou milou dívkou, která jí se vším pomáhá. Tylda tak poznává i sílu přátelství. O rok později 2.světová válka končí a nastává šťastné shledání rodiny.
Divadelní hra byla velmi emotivní, dojemná a mnoho z nás mělo slzy na krajíčku. Velmi oceňujeme herecké výkony žáků II. stupně LDO, byli vážně přesvědčiví. Všechny nás zaujal nejmladší člen souboru, asi čtyřletý chlapeček, který hrál nejmenšího potomka židovské rodiny. Působivé bylo i scénické provedení a výstřely z pušek nám zněly v uších ještě několik hodin po představení.

            "Děkujeme, byl to silný zážitek!"
            "Představení mě velmi nadchlo! Doufala jsem ve šťastný konec. Jsem ráda, že se tak stalo, protože ve skutečnosti mnozí takové štěstí neměli."

Za třídu 1.P své zážitky napsali Julie Sigmundová a Filip Straka.