Dominika Krůpová, studentka 4. ročníku Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži, postoupila do moskevského finále Mezinárodní olympiády ruského jazyka.

Studenti Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži pod vedením Mgr. Eleny Volkové už několik let sklízejí úspěchy v národních soutěžích v ruském jazyce. Nejedná se přitom o jednotlivce a výjimky, ale o skupiny v počtu 10-15 studentů, kteří vítězí v krajských kolech a v celostátních kolech pravidelně obsazují „medailová“ místa. K těmto báječným úspěchům v soutěžích (Poznej Rusko lépe, Ars poetica - Puškinův památník, konverzační soutěž) přibyl letos úspěch výjimečný.

Státní institut A. S. Puškina pořádá už 14. ročník olympiády ruského jazyka pro zahraniční žáky. Do mezinárodního finále, které se uskuteční v Moskvě ve dnech 21. - 25. listopadu 2016, postoupilo více než 100 účastníků ze 34 zemí (mezi nimi kromě reprezentantů bývalých sovětských republik zástupci USA, Číny, Francie, Švédska, Mongolska, Jižní Koreje a mnoha dalších zemí). Mezi nimi se jako jediná reprezentantka České republiky objeví Dominika Krůpová, která s přehledem prošla základním (vyřazovacím) i semifinálovým kolem. V Moskvě ji čeká nejen konzultace pro finalisty, písemná zkouška z ruštiny, ústní zkouška z ruštiny a ze znalostí o Rusku, ale i kulturní program, exkurze po muzeích a divadlech a slavnostní večer, během kterého někteří účastníci předvedou svůj program.

Dominice gratulujeme a přejeme jí hodně zdaru.

A. Řezníčková

Puškinův institut v Moskvě