On 24. February, students of 3.A, 3.B. and 3.C classes decided to celebrate a typical feast that is called „Pancake Day“ or „Shrove Tuesday“. Shrove Tuesday is the day before Ash Wednesday, the first day of Lent that lasts for 40 days. It is celebrated not only in the UK but also in Australia, Canada and Ireland.

On this day, people in the UK prepare pancakes and get ready for Lent. However, these pancakes differ from the ones we’re used to making, because they’re served with lemon juice and sugar, whereas Czech pancakes are predominantly filled with jam or chocolate spread.

On Monday we had a chance to learn about this traditional British day and to prepare their typical pancakes.  It was actually a festive conclusion of the Module Food we had been doing in our classes for a few weeks.

Last but not least, we all together watched the Recipe Videos that had been recorded by the students of our class. There were tips for healthy breakfasts, delicious lunches and desserts or home-made Quritto. You wanna be inspired?

 

Palačinkový den v naší škole

24. února se studenti třetích ročníků rozhodli oslavit ,,Palačinkový den“ neboli ,,Masopustní úterý“. Masopustní úterý předchází Popeleční středě, prvnímu dni 40denního postu, a slaví se nejen ve Spojeném království, ale i v Austrálii, Kanadě a Irsku.

V tento den lidé v Británii připravují palačinky a chystají se na půst. Nicméně britské palačinky se odlišují od těch, na které jsme zvyklí, protože jsou podávány s cukrem a citronovou šťávou. Naopak české palačinky se převážně servírují s marmeládou či plněné čokoládou.

V pondělí jsme měli možnost dozvědět se o tomhle typickém britském dni a připravovali britské palačinky. Tím jsme slavnostně zakončili modul Food, kterému jsme se věnovali několik předchozích týdnů.

Důležitým bodem programu byly videorecepty. Společně jsme sledovali kulinářské tipy, které natočili studenti z naší třídy: zdravé snídaně, chutné obědy a dezerty či domácí qurrito – nechte se inspirovat!

Irena a Jana Košťálovy, 3.B

Odkaz na videa najdete na youtube kanále školy (4 videa ze dne 28. 2. 2020).