V neděli 19.ledna odjíždíme na lyžák, jehož začátek tak trochu připomíná lyžařský výcvik z minulého století.

Příjezd do údolí Vranča – již tady má autobus co dělat, aby na zasněžené silnici dosáhl točny. Překládáme všechen lyžařský materiál na traktor s vlekem, pak už 2 km nahoru musíme po svých. Tak tomu bývalo v dávných dobách. Dnes lyžaři dojíždí až přímo k chatám nebo hotelům. Přicházíme na Javorku, tak trochu jako na konec světa. Cesta tu končí, jsou tu dvě chaty, naše Javorka, Kohútka a pár soukromých chatek. Bouda ze dřeva a kamene, prosté ubytování po 5 až 6 na pokojích, sociálky společné. Naproti tomu krásná zimní idylka zasněženého kopce a celého hřebene Javorníků, odkud vidíme až na Malou Fatru. A romantika naší dřevěné chaty zasazená do této zimní pohádky.

V neděli stihneme ještě rozježdění a rozdělení do lyžařských družstev. Od pondělka se jede naplno. V jedničce, dvojce to celkem jezdí, zde jsou již patrné značné lyžařské dovednosti, trojka se projevuje vcelku na pěknou „dobrou“. Tým snowboardistů je na tom dobře. Každý den nový cíl: Kdo nepadá, nic se nenaučí! Žádný pád – žádné zlepšení. Štěstí si nekoupíš, ale radost z přežitého pádu je zadarmo. Každá sjezdovka sjetá na snowboardu ti přidá minutu života. Horší a hlavně bolestnější je to u „4“, někteří na těch úzkých prkýnkách stojí úplně poprvé, pády a modřiny a zase znovu a pořád dokola, je to jen o tom to vydržet a mít trpělivost, první dva dny jsou tvrdé až kruté, ve středu se to láme, jedeme dolů po červené a na lanovku. Hurá! Vítězství.

Večerní program – přednášky, videa, vyprávění člena Horské služby. V úterý inovujeme duchovní ukončení dne – před večerkou vyrážíme nad sjezdovku „Seník“ pozorovat jasnou hvězdnou oblohu bez světelného smogu, následuje odborný výklad pana Bekárka, duchovní ukončení bratrem jáhnem v tiché mrazivé noci – romantický večer. Než se nadějeme, je tu závěrečný čtvrteční hudební večer a páteční návrat domů.

Absolventi lyžařského kurzu:

27 studentek a studentů třídy 3.T, 26 studentek a studentů třídy 1.B

Instruktoři: Jiří Pliska, Libor Kotas, Štěpán Bekárek, Iva Bekárková, Lubomír Uhlář

Zdravotník a třídní: Radek Nesiba

Duchovní: P. Jan Polák, jáhen Milan Maštera.

Jiří Pliska

3246

3246

3246

3246

3246

3246

Další fotografie Matěje Iránka