Na 15. a 16. listopadu 2019 naplánovala sestra Petra spolu s paní Dvořákovou výlet do Prahy po stopách svaté Anežky. Přihlásilo se 9 zájemců, kteří společně s vedoucími nastoupili v 6:12 do vlaku na nádraží v Kroměříži.

Cesta utekla rychle, a tak si již za chvíli v Praze prohlíželi sochu sv. Václava na Václavském náměstí. 

3043

 Po tom, co si odložili zavazadla do základní školy sv. Voršily u Národního divadla, vyrazili ke kostelu sv. Haštala, kde Anežka skládala řeholní sliby.

3044

Hned vedle kostela se nachází klášter, který Anežka založila. V 1 a půl hodinové prohlídce AGéčáci poznali  bohatou historii a krásnou architekturu kláštera a o Anežce toho věděli už spoustu.

Aby si od informací trochu odpočinuli a nabrali síly na další, dostali na Staroměstském náměstí ve 14:00 rozchod. Někdo čerpal síly v restauracích a kavárnách, někdo v Palladiu, jiný procházkou do Národního muzea.
Za 2 hodiny již všichni pokračovali ke Karlovu mostu do kostela sv. Františka z Assisi, kde na nás čekal bratr Tomáš, člen řádu Křižovníků s červenou hvězdou, který jako jediný mužský řád založila žena, tedy sv. Anežka. Tento řád je ale také bohužel v současnosti jeden z nejmenších.
Jelikož bratr Tomáš studoval historii (stejně jako s. Petra), výklad měl opravdu rozsáhlý,  poutavý a vtipný. Sestra Petra a Nina si vyzkoušely, jak hrají nejstarší varhany v Praze, skupinka se také dostala do unikátních prostor kláštera.

3045
V sobotu ráno se vstávalo v 6:30. Všichni se dobře vyspali, protože si mohli půjčit žíněnky a nemuseli tedy spát na tvrdých karimatkách.
Po malém nákupu a snídani se již v 8:30 poutníci procházeli po téměř prázdném Pražském hradě, prohlédli si Vladislavský sál, znali kostely, které tam za dob Anežky stávali a v 10:00 se shromáždili při slavnostní mši sv. v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha spolu s dalšími tisíci věřícími, kteří přišli poděkovat sv. Anežce za dar svobody. Obohaceni prošli románský kostel sv. Jiří a díky pražskému arcibiskupství měli soukromou prohlídku katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha.

3046
Poznávání života významné české světice  zakončili v katedrále písní ke sv. Anežce a spěchali na vlak, který je bezpečně odvezl domů.

Více fotografií zde.

 

Tímto článkem bych chtěla poděkovat těm, kteří tento výlet, pouť zorganizovali, paní Dvořákové z knihovny a sestře Petře. Za dva dny jsme se toho dozvěděli opravdu hodně a dostali jsme se na spoustu míst, kam se běžný turista vůbec nebo velice těžko dostane, navíc se vzácnými průvodci, kterými byla, mimo osob přímo spojených s daným místem, i sestra Petra.

Všichni se z Prahy vracíme velice obohaceni a inspirováni nejen sv. Anežkou Českou.

Anna Hrušáková, 1.A