Letošní rok je významný také tím, že slavíme jubilejní Rok sv. Cyrila, ve kterém si připomínáme 1150 let od jeho blažené smrti. Vzhledem k tomuto, pro celou Moravu, tak významnému jubileu, jsme se rozhodli zapojit do oslav malou poutí našeho gymnázia k sv. Cyrilovi.
Touto poutí jsme jednak děkovali za dar cyrilometodějské misie na Moravě a jednak prosili za celosvětové misie a získání celého světa pro Krista. Do proseb jsme zahrnuli naše gymnázium, studenty, učitele a zaměstnance. V neposlední řadě jsme pak pamatovali na ty, kteří s námi nemohli jít a naši pouť podpořili svými modlitbami.
Přestože od konce dubna prší, bylo naší cyrilské pouti požehnáno a Pán Bůh nám dopřál nádherné počasí pro pěší putování. Vzhledem k tomu, že pouť byla dobrovolná a v tomto datu se sešlo víc událostí, nebyla naše poutnická skupina silná co do počtu, ale zato co do odhodlanosti uctít sv. Cyrila. Celkem se vydalo 21 poutníků a poutnic a tři poutníčata. Z toho sedm studentů, pan kaplan, pan ředitel, paní učitelka Řezáčová, rodiče Pavelkovi z Blatnice pod sv. Antonínkem a ještě náš počet rozšířila slovenská farnice od kostela sv. Mořice, která se o pouti dozvěděla z farních ohlášek v neděli před cyrilskou poutí, a výčet dospělých poutníků uzavírá, zástupce Pastoračně-metodického centra na AG, jmenovec arcibiskupa Stojana, velikého poutníka velehradského a svatohostýnského. Nutno poznamenat, že veliký příklad tohoto tatíčka moravského lidu, má velikou zásluhu, že byla tato pouť vůbec naplánována.
Onoho osmého májového rána, jsme se sešli v naší kapli Panny Marie a po požehnání na cestu jsme zhruba o tři čtvrtě na sedm vyšli směrem k Velehradu. Studenti nasadili poměrně rychlé tempo, takže jsme na Velehrad dorazili s malým předstihem, a chvíli po cestě vydechli, na Velehradě se k nám připojili další poutníci z řad vychovatelů a studentů a jeden poutník až z daleké Afriky, otec Bernard Makadani Zulu, který býval Národním ředitelem papežských misijních děl v Zambii.
V otci Bernardovi se tak naše pouť propojila s další událostí letošního roku, neboť v říjnu bude Mimořádný misijní měsíc, k němuž jsou PMC plánovány rovněž nějaké akce s misijní tématikou.
Rok sv. Cyrila nám ještě připomene, na příští školní rok, plánovaná liturgie sv. Jana Zlatoústého, jednoduše řečeno se jedná o mši svatou, slavenou podle východního obřadu, tak jak je slavena v Řeckokatolické církvi. A na závěr Roku sv. Cyrila ještě mše svatá o sv. Cyrilu a Metodějovi přímo v den památky blažené smrti sv. Cyrila 14. února, a tak jako jsme zvyklí první pondělky slavit mši sv. latinsky, by mohla být slavena ve staroslověnštině. Rovněž není vyloučena ještě jedna pouť ke sv. Cyrilu, ale nepředbíhejme.
A. C. S.