Vysílání rádia Proglas v úterý 12. 1. 2021 v 22.00 hodin – záznam najdete zde.

S historikem a učitelem dějepisu na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži Liborem Ondráčkem nad jeho novými knihami Kapitoly z dějin moravské církve I a II, s akcentem na osobnosti působící v letech 1856–1950 v Arcibiskupském chlapeckém semináři a gymnáziu v Kroměříži – cestovatele, skladatele, literáty, politiky či duchovní.

 

Milí studenti, zvu vás k možnosti využít online psychologické konzultace.

Ne 17. 1. v 8.00 hodin
Po 18. 1. v 7.15 hodin
Út  nebude
St  nebude (bude ale v 18:00 u sv. Jana)
Čt 21. 1. v 7.15 hodin
Pá 22.1  v 7.15 hodin
Ne 24. 1.v 8.00 hodin

Všechny mše z AG budeme pro Vás i pro studenty streamovat. Přeji Vám pěknou neděli i celý týden. Vám, kteří jste nemocní přeju brzké uzdravení. Myslím na Vás všechny v modlitbě.

Petr +

Do finále soutěže Logická olympiáda (LO) se v pondělí 14. 12. 2020 zapojil i Jan Doubrava ze 4.K. V kategorii C, která zahrnovala 1. až 4. ročník středních škol, obsadil 29. místo z celkem 69 účastníků. Honzovi k jeho výsledku gratulujeme, měl zde velkou konkurenci starších studentů.

Kuchařka 2.S nabízí jednoduché, ale praktické návody na přípravu nápojů, snídaní, svačin, obědů i večeří. Všechny recepty jsou vyzkoušené, fotografie vlastních výrobků jsme pro vás přiložili. 

Program FAST je mezinárodně uznávaný program, který se i díky Arcibiskupskému gymnáziu poprvé dostává do České republiky. Projekt je realizovaný v partnerské spolupráci s Cyrilometodějskou teologickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci.

Skvělé výsledky v mezinárodních soutěžích v ruském jazyce

Distanční výuka leckdy dovede potrápit, ale jednu výhodu přece jen má: umožňuje účast v mezinárodních soutěžích, jichž by bylo obtížné zúčastnit se prezenčně vzhledem k časové i finanční náročnosti.

Přípravný kurz k přijímacím zkouškám proběhne formou dvou sobotních setkání, a to 27. února 2021 a 20. března 2021. Bližší informace najdete zde.

Při přihlašování do kurzu dodržujte tento postup:

Každý rok v předvánočním čase se mohou studenti zúčastnit školního kola Olympiády v českém jazyce. Letos bylo vše jinak. Ale ani distanční výuka nemohla zabránit studentům, kteří mají češtinu v oblibě, otestovat si znalosti rodného jazyka: vše proběhlo on-line formou.

Ve čtvrtek 17. prosince se žáci sekundy zúčastnili videokonference s partnerskými školami z Polska, Estonska, Španělska, Itálie a Řecka. Celkem se úspěšně podařilo připojit více než 60 žákům a učitelům. Setkání v sobě spojilo téma projektu – ekologii a Vánoce.

Ve středu 16. prosince předal pan ředitel Mgr. Košárek a Mgr. Hrdá ceny vítězkám soutěže o logo projektu Climate Change Agents, který je realizován za finanční podpory programu Erasmus+ Evropské unie. Adéla Kopecká (4. B) a Ema Neckařová (1. P) za svá loga obdržely Kindle čtečku.

Studenti Arcibiskupského gymnázia – konkrétně 14 zástupců třídy 4K – mají možnost v letech 2020 – 2022 spolupracovat na projektu Erasmus+ s názvem Implementation and Acceptance of Environmental Protection Measures in the Czech Republic, Germany, Ireland and The United Kingdom. Na projektu se podílejí také žáci partnerského Egbert Gymnasium v Münsterschwarzachu, Glenstal Abbey School z Irska a St Laurence Education Trust z Anglie. Všechny spolupracující školy jsou katolické školy zřizované benediktinským řádem.

Dne 9. prosince jsme se zúčastnili online vyhlašování soutěže Knihovny Václava Havla o nejlepší studentský esej. Tato soutěž se koná každý podzim a studenti středních škol posílají své eseje, které píšou na vybrané téma. Letošním tématem se stala otázka: Co je nám do Běloruska?

Vítejte u našeho školního podcastu v režii SPAGu: Na vlnách. Jde o rozhovory s  osobnostmi AG –⁠ ať už jsou to učitelé, vychovatelé, případně kdokoliv jiný. Jeho cílem je poznat více nám známé tváře.

Zahrajte si s námi 2. díl AG HRY a procházejte se po chodbách školy. Poznejte, jak to u nás vypadá.

Po kliknutí na tento odkaz v nově otevřeném panelu klikněte vpravo nahoře na tlačítko Prezentovat.

Třída 1.P se zúčastnila známé soutěže Matematický klokan a hned dva žáci dosáhli v kategorii Kadet výborného umístění v rámci okresu Kroměříž.

V pondělí 7. 12. jsme s německým seminářem vyrazili do ulic Kroměříže. Jelikož jsme začali probírat maturitní otázku na téma "Meine Heimat und Kremsier" (mé rodné město a Kroměříž), rozhodli jsme se, že si všechny památky a zajímavosti ukážeme v praxi a hlavně v němčině.

V úterý 8. prosince jsme na naší škole oslavili svátek Neposkvrněného početí Panny Marie. V minulých letech vždy tento svátek a zároveň naši pouť slavila celá škola v kostele P. Marie, letos v důsledku hygienických opatření se konala slavnostní mše svatá ve školní kapli P. Marie.

Ihned po návratu žáků nižšího gymnázia pokračuje projektový tým v aktivitách dvouletého mezinárodního projektu Climate Change Agents, který se zaměřuje na problematiku životního prostředí a jeho ochrany.

I při studiu z domova se studenti účastnili soutěží. V listopadu se 17 odvážných postavilo dvěma textům, které měli co nejlépe přeložit z angličtiny do jazyka českého.

Na začátku měsíce listopadu si vždy připomínáme ty, kteří nás předešli na věčnost. Máme možnost získat plnomocné odpustky a pomoct jim nebo jiným duším v očistci, které to potřebují. Podmínkami pro získání plnomocných odpustků je sv. přijímání, sv. zpověď, modlitba na úmysl papeže, nemít zalíbení ani v lehkém hříchu a navštívit hřbitov a pomodlit se tam za zemřelé.

Duchovní program na AG

Studenti, kteří budou v prosinci ve škole, se mohou o duchovním programu na AG během adventu dozvědět zde.

239 studentek a studentů AG se od 18. do 20. listopadu zúčastnilo celostátního kola mezinárodní soutěže Bobřík informatiky.

Protože se letos nesestavoval celostátní žebříček ani se nepostupuje do dalších kol, známe jen výsledky v rámci naší školy.

Před námi je opět doba adventní. Každým rokem se na naší škole připravujeme na Vánoce účastí na rorátních mších sv. a také adventní aktivitou.

„Zvykla jsem si tady na věci, které by mi přišly dříve nemožné. Na zlomené dětské duše si však zvyknout nejde," napsala psycholožka Kateřina Šrahůlková z uprchlického tábora Moria v Řecku na blogu Aktuálně.cz. Paní Kateřinu pozvali studenti, kteří se zajímají o zoufalou situaci dětí v uprchlických táborech, na online setkání, jež se uskutečnilo 25. 11. 2020 na Teams.  

Křesťanský web pro mládež signály.cz připravil adventní online projekt s názvem 4 ADVENTNÍ MEETINGY, který má za cíl spojit mladé lidi k zamyšlení nejen nad identitou člověka, ale také nad hříchem, Boží láskou k člověku či k uvědomění si, kdo je Ježíš Kristus, jako Spasitel nebo jak se nechat vést v životě s Kristem. 

Studenti a vyučující AG v době distanční výuky rozhodně nezahálí a vyučují především prostřednictvím Teams. Výuka vzdáleným způsobem není jednoduchá, ale v systému jsme se již naučili efektivně pracovat a využívat pro výuku.

 

Byla vystavena 9. část publikace.

Předchozí části publikace najdete pomocí menu AG > Historie školy > Kapitoly z dějin moravské církve II

Milí maturanti, vážení rodiče,

od středy 25. 11. 2020 bude na základě nařízení vlády obnovena prezenční výuka žáků maturitního ročníku. Výuka bude probíhat podle pravidel vydaných MŠMT. Prosím všechny studenty o dodržování všech níže uvedených pokynů.

Tuto středu, 25. listopadu, budeme prožívat tzv. "Červenou středu (angl. „Red Wednesday“). Je to den, kdy se chceme zvlášť modlit a myslet na lidi pronásledované pro svoji víru.

Zhruba 60 % světové populace žije v zemích, které nerespektují náboženskou svobodu, tedy 6 z 10 lidí na světě nemůže svou víru projevovat v naprosté svobodě.

V překladu znamená: „Věda v době nemoci nemlčí.“

Těchto několik řádků je ohlédnutím za velkým úspěchem našeho studenta Šimona Sukupa v rámci SOČ. A zároveň splátka dluhu, jelikož jeho výkon zapadl ve spoustě událostí, které nás během tohoto času potkaly.

Jan Doubrava z kvarty zvítězil v krajském kole Logické olympiády, které se konalo on-line formou v pátek 6. listopadu. Krajského kola se zúčastnilo 58 soutěžících z celého Zlínského kraje. Janu Doubravovi gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy. Kompletní výsledkovou listinu si můžete prohlédnout tady.

Arcibiskupské gymnáziu v Kroměříži vyhlašuje výběrové řízení na pozici vychovatelka domova mládeže AG.

Pracovní úvazek plný, dlouhodobý zástup za mateřskou dovolenou.

V neděli 7. listopadu byla ukončena soutěž o logo mezinárodního projektu Erasmus+ KA2 Climate Change Agents. I přes uzavření školy se do soutěže přihlásilo 22 studentů se svými návrhy.

Už v loňském roce debatní klub AG navázal spolupráci s debatním klubem Ponto velehradského gymnázia. Ponto podobně jako DKAG v době distanční výuky nezahálí a uspořádalo 6. 11. 2020 online besedu o žhavém tématu – o volbách prezidenta USA, které v současnosti s napětím sledujeme. Díky vzájemné spolupráci se členové DKAG mohli debaty také zúčastnit.

V měsíci listopadu máme možnost získat plnomocné odpustky pro duše v očistci. Vzhledem k mimořádnému období, které prožíváme v souvislostí s pandemií, byly podmínky k získání odpustků upraveny.

Máte zájem se každý pracovní den v měsíci listopadu nechat inspirovat Božím slovem, které ten den zaznívá v evangeliu mše svaté? Zaměstnanci školy si připravili krátkou myšlenku s drobným poselstvím do našeho běžného života. Najdete ji každé ráno od pondělí do pátku od 8.30 hodin na Facebooku školy nebo na školním kanále Youtube.

V dříve nevyužívaných prostorách pod schody naproti učebně dějepisu vznikl nový odpočinkový prostor pro studenty AG. Pevně věříme, že až se studenti do školy vrátí, pohovku ocení.

Po stavebních úpravách má návštěvní místnost AG novou podobu. Doufáme, že nové obložení a opravené stoly přispějí k dobré atmosféře prostoru a studentům se zde bude dobře učit. Už aby zase sloužila všem studentům. Těšíme se na jejich návrat.

Knihovna je do odvolání uzavřena.

Webový katalog funguje on-line, proto využívejte i jeho možnosti.

Milé studentky a studenti,

prožíváme složitou dobu, která ale může být rovněž příležitostí k osobnímu rozvoji. S osobním rozvojem souvisí životní radosti a starosti.

Bližší informace k online psychologickým konzultacím.

Štěstí je teď (malý kurz prožívání štěstí).

Minulý týden si naši studenti vyzkoušeli zkoušky vedoucí k získání mezinárodních certifikátů z anglického jazyka nanečisto.

V úterý dopoledne, těsně před uzavřením škol kvůli covidu, se naši studenti sekundy ještě stihli zúčastnit videokonference se třemi školami z mezinárodního týmu. Postupně se představili studenti naší školy, studenti z Estonska, Španělska a Řecka.

je projektem mezinárodní spolupráce s dalšími školami z různých evropských zemí. V rámci těchto projektů žáci školy spolupracují na společném tématu a na výstupech projektu, vyměňují si zkušenosti nebo organizují aktivity na mezinárodní i lokální úrovni. Projekt naším žákům také umožní krátkodobé pobyty na partnerských školách.

V úterý 6. října jsme společně s otcem biskupem Hrdličkou měli slavit výročí posvěcení kaple Panny Marie a při té příležitosti měly být požehnány opravené varhany.