A jeden takový se stal v pondělí 11. října 2021. Po více než roce online schůzek se totiž setkání tváří v tvář stalo skutečností! Do Kroměříže dorazili koordinátoři projektu Erasmus z Anglie, Irska a Německa. Všichni jsme si ihned uvědomili, jak důležitý je osobní kontakt, který moderní technologie jednoduše nahradit nemohou!

V pátek 8. října jsme si při ranní mši sv. připomněli již 162. výročí posvěcení kaple Panny Marie. Jáhen Jožka ve své promluvě zmínil, že každý kostel, každá kaple má být místem modlitby. Poděkoval všem, kteří v minulosti pečovali i v současné době pečují o tento prostor.

Привет из Санкт-Петербурга / Posíláme pozdrav z Petrohradu!

Chtěli byste strávit den v pravěku mezi mamutími kostmi, pravěkými nástroji a jako bonus se přenést do středověku a prohlédnout si kamnové kachle a základy bratrské školy? Pak poproste paní učitelku Bekárkovou a pana učitele Ondráčka a vyrazte do Přerova jako 3.T.

V úterý 5. října měli studenti i zaměstnanci školy možnost účastnit se mše sv., kterou sloužil novokněz P. Dominik Kovář. Pochází z Lidečka, jako jáhen působil ve farnostech Bílovice a Březolupy. Nyní slouží jako kaplan ve farnosti Holešov.

Ve čtvrtek 30.9. se sešla skupina tvořivých nadšenců z naší školy, aby si v učebně výtvarné výchovy pod vedením zkušené lektorky Áty Černé vlastnoručně vyzkoušeli svázat svou vlastní knížku-deník.

Je nám velkou ctí ti představit nový podcast £TALK, jehož součástí je skupina studentů zajímajících se o současné světové dění. Naším cílem je poukázat na plusy či mínusy dnešní společnosti a diskutovat o nich.

29. 9. 2021 proběhla v působivém prostoru Pražské křižovatky konference na téma Covidová dilemata: Práva a odpovědnost (s mimořádnou diskusí věnovanou lidskoprávní krizi v Afghánistánu) (více zde: Mezinárodní konference k poctě laureáta Ceny Václava Havla za lidská práva 2021. Díky spolupráci s Knihovnou Václava Havla byli k účasti pozváni i studenti AG.

Ve středu 22.9.2021 jsme podnikli výlet (v rámci projektu „Za raritami v okolí KM“) do Velkých Těšan. Cílem naší výpravy byl větrný mlýn, který byl v roce 2014 prohlášen za národní kulturní památku.

Cyklus cestovatelských besed ve studentském klubu zahájil bratr jáhen Jožka Biernát, a to v úterý 14.9.2021. Přednáškou s názvem I feel S(love)venia velmi oslovil všechny přítomné a doslova nadchl pro studium v rámci programu Erasmus.

Srdečně zveme všechny zájemce o krásnou literaturu do knihovny AG na představení knihy Mgr. Petra Hudce Tajemství Libosadu. Akce se uskuteční v úterý 5.10. 2021 v 18 hodin.

Pohodově začali školní rok letošní maturanti: celý ročník se vypravil na Velehrad. Nádherné počasí, poklidný program (třídnické hodiny, návštěva Živé vody, prohlídka lapidária v podzemí velehradské baziliky, mše, večerní hry, čas na povídání s kamarády) – a samozřejmě výborná káva a zákusky v místní kavárně; to vše přispělo k tomu, že začátek školního roku tolik „nebolel”.

V úterý 21. 9. 2021 proběhly na AG studentské volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. O zdárný průběh se postarala volební komise ve složení Anežka Navrátilová, Kristýna Bulvasová, Doubravka Lexmanová a Anna Chytilová.

Již od roku 2000 se u nás vždy 16. září na svátek sv. Ludmily slaví Den církevního školství. V tomto roce si také připomínáme vzácné jubileum 1 100 let od smrti babičky sv. Václava.

První týden v září se v Rajnochovicích konal čtyřdenní seznamovací pobyt pro studenty prvních ročníků čtyřletého gymnázia.

Pro příchozí nováčky si volnočasový pedagog Josef Grepl spolu se studenty maturitního ročníku připravil opravdu nabitý program.

Projektovou výuku si ve čtvrtek 17. září mohli vyzkoušet žáci sekundy. AG tento den navštívili doktorka Renata Holubová a magistr Lukáš Richterek z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Oba si pro studenty připravili zajímavý program.

Dne 1. září jsme se společně vydali se všemi třídami druhých ročníků a kvartou do areálu Kamínka. Zde jsme prožili krásné tři dny v přírodě a znovu se poznávali po téměř roce stráveném doma. Hráli jsme spoustu her, vyrazili na túru na Brdo, zpívali jsme u táboráku a poslední noc jsme se vrátili v čase do casina 30. let.

Ve čtvrtek 16. září se studenti z 3. T a 4. K vypravili do Brna, kde navštívili Rakouský institut. Hned na začátku nás přivítala vedoucí institutu, velmi milá paní, která pro nás připravila prezentaci, ve které nám představila, k čemu institut slouží a jak využijeme němčinu v životě.

Na slavnost Panny Marie Sedmibolestné s papežem Františkem v Šaštíně dorazilo bezmála 60 tisíc poutníků. A ani studenti a pedagogové AGKM si nenechali ujít příležitost účastnit se “sväté omše” se Svatým Otcem.

A jako každý rok i letos vyhlížíme nové členy. A tak, pokud si chcete zlepšit své komunikační dovednosti a vylepšit svůj přednes nebo se jen rádi bavíte o politice a dění ve světě, přidejte se k nám. V našem klubu najdete přátelské prostředí a spoustu možností se rozvíjet a zlepšovat. Čeká nás spousta debat a soutěží.

Drazí čtenáři, rádi bychom se s Vámi podělili o pár svých zážitků ze srpnového AG kempu. Pobyt proběhl v rámci výzvy MŠMT LETNÍ KEMPY 2021.  A byl určen pro letošní sekundu, tercii a přátele školy.

Ve středu 1. září se opět budova naší školy zaplnila studenty a vyučujícími. Třídní učitelé se setkali se svými žáky v kmenových učebnách a poté se přemístili do kostela sv. Mořice.

 

Byla vystavena 11. část publikace.

Předchozí části publikace najdete pomocí menu AG > Historie školy > Kapitoly z dějin moravské církve II

V krásném prostředí Svatého Hostýna probíhal od 24. do 27. srpna tradiční seznamovací půltýden nových studentů šestiletého gymnázia. Nechyběly na něm hry, duchovní program, výlet, první třídní schůzka ani návštěva pana ředitele. Společné dojmy shrnul jeden z účastníků: „Před seznamovákem se mě spousta lidí ptala, jestli se do nové školy těším. Teď už můžu říct, že ano.“

Vážení strávníci, od 1. 8. 2021 přechází jídelna AG na nový stravovací program. Stávající objednávání stravy na www.strava.cz již nebude možné.

Ve středu 30. června se naposled v tomto školním roce setkali studenti, učitelé, vychovatelé a další zaměstnanci školy na společné mši svaté v kostele sv. Mořice.

V úterý 29. 6. v podvečer jsme se o Slavnosti sv. Petra a Pavla setkali společně na školní zahradě ke slavení mše sv., kterou sloužil o. Petr a koncelebroval o. Filip.

V pondělí 14. 6. se maturanti dočkali předávání maturitního vysvědčení, které se uskutečnilo po mši svaté sloužené biskupem Antonínem Baslerem v kostele sv. Mořice v Kroměříži. Třídní učitelé zavzpomínali na čas studia, zhodnotili spolupráci a rozloučili se se svými studenty. 

V pondělí 14.6.2021 se ve studentském klubu sešli zájemci o přednášku o životě v Rusku s názvem „Jak se žije pod Uralem“. Přednášející byla naše nová kolegyně sestra Filipa, která se po 18 letech strávených na misiích v Permu na podzim vrátila zpět do vlasti.

Setkání všech absolventů u příležitosti 30. výročí od znovuobnovení AG.

Během letošního školního roku jsme na naší škole pořádali sbírku, jejíž výtěžek jsme věnovali organizaci Mary's Meals. Jde o mezinárodní hnutí, které se zabývá jednoduchým a efektivním řešením hladu ve světě.

V pondělí 14. 6. v kostele sv. Mořice bylo letošním maturantům předáno maturitní vysvědčení. Samotnému předávání vysvědčení předcházela slavnostní mše svatá, kterou celebroval olomoucký pomocný biskup Mons. Antonín Basler. Následovala večeře společně s otcem biskupem Antonínem a poté měli maturanti možnost zúčastnit se pěší pouti na Svatý Hostýn.

Tradiční soutěž v předčítání v němčině, kterou organizuje Vědecká knihovna v Olomouci, vyhrál tým studentů 1.P ve složení Matěj Šiška, Nikol Valeriánová a Matyáš Volejník. Při přednesu hodnotili rodilí mluvčí a pedagogové Univerzity Palackého nejen techniku čtení, ale i interpretaci a správnou výslovnost.

V květnu a červnu proběhly poslední aktivity eTwinningového projektu Climate Change Agents, do kterého byli zapojeni žáci sekundy AG, spolu s žáky z Polska a Řecka.

Po pauze způsobené koronavirem proběhl 4. června 2021 konečně další AGfest. „Všichni jsme se potřebovali ujistit, že svět může být normální,“ dali se slyšet účastníci.

I letos se našli ve čtvrtém ročníku umělečtí nadšenci, kteří se rozhodli stvrdit svůj zájem maturitou z výtvarné výchovy a dějin umění. Zodpověděli teoretickou otázku z dějin umění, prokázali přehled v poznávání uměleckých děl a v neposlední řadě prezentovali své praktické práce.

Knihovna Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži byla v uplynulých dnech oceněná Národním pedagogickým muzeem a knihovnou J. A. Komenského v rámci 28. ročníku ankety SUK – čteme všichni v kategorii Počin roku, za rekonstrukci knihovny AG.

Srdečně zveme do studentského klubu na přednášku sestry Filipy, a to v pondělí 14.6.2021 od 18 hodin. Určitě nebudete litovat!

V pondělí 31.5.2021 se po dlouhé době sešli studenti ve studentském klubu na přednášce PhDr. Pavla Motyčky, Ph.D. s názvem „2100 km do Santiaga“. Jednalo se o ryze poutnickou přednášku, kdy přednášející zavzpomínal na svých 7 poutí do Santiaga de Compostela.

Vyrazit do Itálie v dnešní době? Na AG žádné sci-fi!

Více informací zde.

Ve dnech 8.–28. 5. 2021 probíhal na naší škole projekt (ne) Virtuální pouti do Říma. Cílem zapojených tříd a skupiny ZAMAG (zaměstnanci AG) a také absolventů bylo co nejrychleji zdolat hranici celkem 1 400 km a to chůzí, na kole či koloběžce.

Studentky a studenti tercie nabízí ke zhlédnutí ilustrace a zátiší, které vytvořili v době on-line výuky. Skupina paní profesorky Olexinové kreslila ilustrace k oblíbeným knihám, skupina paní profesorky Svobodové fotografovala typicky pandemická zátiší. 

Třída 1.A Vás prostřednictvím svých referátů zve k cestování po zajímavých architektonických památkách. Referáty byly vypracovány v době distanční výuky v hodinách IVT a JČ.

Srdečně zveme do studentského klubu v pondělí 31.5.2021 v 18 hodin. PhDr. Pavel Motyčka, Ph.D. zavzpomíná na projektové týdny, kdy spolu se studenty AG putovali do Santiaga de Compostela. Na pěti poutích celkově  ušli  okolo 2100 km.

V neděli 23. května o Slavnosti Seslání Ducha sv. přijalo 36 studentů převážně z naší školy svátost biřmování v kostele sv. Mořice v Kroměříži. Slavnostní liturgii společně s dalšími kněžími celebroval olomoucký pomocný biskup Mons. Josef Nuzík.