Dne 16. 2. jsme vyrazili jako tým Transgalaktické palačinky do Prahy na Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy. Jakožto tým přírodovědců Arcibiskupského gymnázia alias KPVAG jsme se zúčastnili série přednášek a exkurzí, které probíhají v rámci akce: „Jeden den s fyzikou“.

Na místo jsme dorazili o něco dříve a mohli jsme tak sledovat přípravy na celou akci. Dokonce jsme byli zapojeni do pozadí reportáže pro Českou televizi. Den oficiálně začal zahájením, na které navazoval první přednáška dne s názvem: „Fyzikální pokusy známé i neznámé“. Jak již název napovídá, šlo o sérií ohromujících experimentů využívajících nejrůznější přístroje a vybavení fakulty, což nás navnadilo na následující hodiny přednášek. Mohli jsme si vybrat ze široké nabídky, která zahrnovala jak témata pro zaryté teoretiky, například „Molekuly z pohledu moderní kvantové mechaniky“ i přednášky věnované aplikacím v praxi, jako třeba „Perspektivy fotovoltaiky“. Strávili bychom spoustu času vypisováním a glorifikováním dalších přednášek, tak se vrhneme přímo na soutěž.

Druhý den časně ráno započala prezence na „Fyziklání“ a my, bohužel hned na počátku, jsme získali dva obrovské handicapy. Náš původně pětičlenný tým pozbyl jednoho významného člena, a to samostatně cestující posilu z nejvyššího ročníku holešovského gymnázia, z důvodu tříhodinového zpoždění českých drah. Zůstali jsme ve vyšší věkové kategorii a ke všemu jen ve čtyřčlenné sestavě, na rozdíl od standardní pětičlenné. Zkonzultovali jsme tedy svůj problém s organizátory a ti nám slíbili přeřazení do nižší kategorie, což se ale nestalo. Avšak ani to nám nezabránilo vychutnat si řešení složitých soutěžních úloh a motivovat se k dalšímu studiu v tomto směru. Nakonec jsme tedy skončili se dvěma výsledky. Oficiálně jsme skončili 26. z celkových 34 týmů v kategorii B a neoficiálně, avšak správně, bychom byli 17. z celkových 40 týmů v kategorii C, což na čtyřčlenný tým není vůbec špatný výsledek.

Každá taková akce je pro nás příležitostí přiučit se něčemu novému a rádi budeme svůj zájem a nadšení pro vědu sdílet i s vámi v KPVAG. Stačí přijít každý čtvrtek kolem 16 hodin do učebny IVT a rádi přijmeme mezi sebe.

Za Transgalaktické palačinky a KPVAG:
Roman Konečný (4. K), Jan Polišenský (4. K), Václav Kubíček (3. A) a Šimon Sukup (2. S)